Prowadzący Monika i Piotr Szpara

Mały Głęboczek to urocza miejscowość położona w gminie Brzozie, na terenie pojezierza brodnickiego, objętego programem Natura 2000, w połowie drogi z Brodnicy do Nowego Miasta Lubawskiego. To wieś z pięknymi krajobrazami, położona nad kilkoma jeziorami. Walory wsi uzupełniają mili ludzie, którzy prowadzą swoje gospodarstwa, w tym agroturystyczne.

Gospodarstwo świadczy 8-godzinną opiekę dzienną w dni robocze w godzinach 8-16 dla grupy 5 podopiecznych seniorów. Opiekę nad osobami starszymi w trakcie pobytu dziennego w gospodarstwie sprawuje opiekunka, korzystając z pomocy wolontariusza.

Gospodarstwo jest skierowane do osób starszych, niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózku lub o kulach. Pięknie urządzony ogród i miejsca do wypoczynku dają możliwość obcowania z naturą.

Personel

Podopiecznymi opiekuje się Pani Monika – osoba wyróżniająca się cierpliwością i zrozumieniem dla dolegliwości i przeżyć seniorów. Roztacza wokół siebie atmosferę spokoju i życzliwości, wśród codziennych obowiązków znajduje dla każdego czas i miłe słowo. Pani Monika sprawia, że podopieczni otwierają się na otoczenie, chętnie dzielą się swoimi życiowymi doświadczeniami i starają się pomagać swoim towarzyszom.

Pan Piotr – wolontariusz – jest osobą bardzo wesołą i pozytywnie nastawioną do życia. Optymizm pana Piotra udziela się otoczeniu. Życiowe doświadczenie związane z opieką nad niepełnosprawną osobą wykorzystuje wspomagając panią Monikę przy opiece nad podopiecznymi. Wyjątkowe poczucie humoru, którym cechuje się Pan Piotr pomaga podopiecznym cieszyć się każdą chwilą podczas wspólnych pobytów. Dodatkowo jego kreatywność jest nieoceniona w organizowaniu czasu wolnego podopiecznym.

Zasoby i otoczenie gospodarstwa

Podopieczni mogą korzystać z pokoju dziennego z tarasem oraz aneksem kuchennym, łazienki oraz oddzielnego pokoju do odpoczynku. Dodatkowo w budynku znajduje się również sala wyposażona w sprzęt do rehabilitacji, która umożliwia podopiecznym utrzymywanie kondycji fizycznej i wspólne spędzanie czasu w grupie.

Gospodarstwo otacza ogromny, pięknie urządzony ogród. Część rekreacyjną w gospodarstwie uzupełnia stajnia i wybieg dla koni oraz woliery dla ptactwa (obecnie nie są wykorzystywane), murowany grill z wędzarnią, przestronny taras z widokiem na hodowlę danieli i basen. Pozostała część gospodarstwa, to ponad 1 ha lasu. Całość posesji jest ogrodzona, zagospodarowana i starannie utrzymana. W sąsiedztwie zabudowa całoroczna i rekreacyjna, w odległości 300 m jezioro Forbin o głębokości do 20 m, 1 km do jeziora Sopień. W pobliżu znajduje się także stajnia dla koni ,,Milka”. Zaletą gospodarstwa jest panująca wokół niego cisza.

Oferta gospodarstwa

Zajęcia w gospodarstwie są dostosowane do konkretnej grupy osób w nim przebywających. Jednym z podstawowych założeń gospodarstwa jest przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu seniorów. Wszystkie aktywności będą dostosowane do możliwości fizycznych i intelektualnych podopiecznych. Wśród nich znajdą się zajęcia kulinarne, rękodzielnicze, wyjazdy do kina czy teatru, piesze wycieczki po okolicy, kąpiele w basenie. Równocześnie podopieczni będą poddawani zooterapii, ponieważ udowodniono, że obcowanie ze zwierzętami wspomaga liczne funkcje sensoryczne.

W ofercie gospodarstwa znajdują się m.in.:

  • wspólne wyjazdy do kina, teatru, na szkolne przedstawienia,
  • wspólne ogniska (zimą kuligi),
  • wymiana regionalnych przepisów kulinarnych oraz wspólne przygotowywanie potraw w ramach zajęć z kuchcikowania,
  • dbanie o gospodarstwo w stopniu na to pozwalającym (w tym prowadzenie ogródka kwiatowego i warzywnego, zabiegi pielęgnacyjne drzew i krzewów, wiosenne i jesienne porządki),
  • wdrażanie metod przetwórstwa domowego warzyw, owoców i grzybów,
  • poznawanie „Małej Ojczyzny” czyli wycieczki po okolicy,   
  • odpoczynek na terenie gospodarstwa (kąpiele w basenie, kąpiele słoneczne, pikniki terenowe),
  • odwiedziny w kole Gospodyń Wiejskich w Małym Głęboczku,
  • wspólne posiłki,
  • zajęcia fakultatywne dla chętnych, m.in. podstawowa obsługa komputera, nauka języków obcych,
  • rękodzieło – jako forma rehabilitacji i spędzania czasu wolnego,
  • „Dyskusyjny Klub Czytelniczy” – wspólne czytanie książek i prasy codziennej lub branżowej,
  • pogadanki dotyczące bieżących zagrożeń, np. zagrożenia w Internecie, wyłudzenia pieniędzy, zapętlenie kredytami chwilowymi,
  • spotkania z ciekawymi gośćmi zapraszanymi przez podopiecznych (artystami, podróżnikami, pasjonatami),
  • gry i zabawy stolikowe rozwijające zdolności manualne oraz pozwalające utrzymać zdolności psychomotoryczne,
  • codzienna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu (lub ćwiczenia na sali ćwiczeń),
  • prelekcje i dyskusje z przedstawicielami sektora medycznego dotyczące problemów zdrowotnych i profilaktyki dla osób w podeszłym wieku,
  • odwiedziny w innych zaprzyjaźnionych gospodarstwach.