Prowadząca: Małgorzata Sobczak

Gospodarstwo 18-hektarowe z produkcją roślinną i zwierzęcą, w bliskim sąsiedztwie centrum wsi. Położona w pobliżu świetlica wiejska umożliwia kontakt z innymi osobami oraz włączenie się w zajęcia oferowane również poprzez ten ośrodek. Doświadczenie opiekunki i wolontariuszki w sprawowaniu opieki nad osobami niesamodzielnymi oraz odbyty kurs pozwala w pełni profesjonalnie zająć się podopiecznymi.

Gospodarstwo świadczy w dni robocze 8-godzinną opiekę dzienną, w godz. od 8:00 do 16:00. Opiekunka, przy wsparciu wolontariuszki, zajmuje się grupą 5 podopiecznych. W razie nieobecności opiekunki zastąpi ją opiekun zastępczy.

Gospodarstwo zajmuje się osobami w lekkim stopniu niepełnosprawnymi ruchowo, poruszającymi się o kulach, balkonikach. Na opiekę mogą liczyć również osoby z dysfunkcją wzroku oraz osoby wymagające specjalistycznej diety ze względu na alergię lub chorobę, np. cukrzycę, celiakię. Osoby lubiące różnego rodzaju rękodzieło odnajdą w ofercie gospodarstwa na pewno coś dla siebie, podobnie jak wielbiciele książek. Osoby, które lubią  długie spacery mogą korzystać z walorów cichej i pięknej okolicy. Podopieczni mogą również na co dzień obcować ze zwierzętami domowymi, co ma też funkcję terapeutyczną. Pozostając w zgodzie z własnymi potrzebami można uczestniczyć w zwykłych pracach domowych, gospodarskich, czy związanych z przygotowywaniem przetworów. Osoby przebywające w gospodarstwie mogą liczyć na pomoc w załatwieniu spraw urzędowych.

Personel

Opiekunka pani Małgorzata Sobczak jest osobą cierpliwą, pełną pozytywnej energii i chęci do działania, nie lubi bezczynności. Posiada doświadczenie w opiece nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi, dotkniętymi chorobą. Opiekowała się osobą z chorobą nowotworową. Mottem, które przyświeca jej w pracy z podopiecznymi stało się zdanie: „Działanie musi przynieść efekt”. Podopieczni mogą poczuć się lepiej, zmieniając swoje nastawienie na bardziej pozytywne. Pani Małgorzata zrobi wszystko, by osiągnęli pod jej opieką inną jakość życia.

Wolontariuszka pani Urszula jest osobą młodą, sympatyczną, odpowiedzialną. Pełna energii i pomysłów, zaangażowana, z dużym poczuciem humoru. Posiada duże umiejętności rękodzielnicze, jest bardzo kreatywna. Ma syna niepełnosprawnego od urodzenia. Opieka nad nim spowodowała, że nigdy się nie poddaje, stała się bardzo zaradna. Motywacją do pracy jest chęć podnoszenia swoich kwalifikacji, jak również zdobywanie nowego doświadczenia. Poza tym chętnie dzieli się swoim doświadczeniem w opiece nad niepełnosprawnymi z opiekunką, wspiera panią Małgosię w opiece nad osobami przebywającymi w gospodarstwie oraz daje ciepło i zrozumienie podopiecznym.

Zasoby i otoczenie gospodarstwa

Dla potrzeb podopiecznych udostępniono parter domu; pokój dzienny, pokój do odpoczynku, kuchnię, łazienkę oraz ogród połączony z sadem. W pokoju dziennym znajdują się stół, krzesła oraz kanapa. Pomieszczenie to może pełnić funkcję jadalni. Bezpośrednio z pomieszczenia jest wyjście do ogrodu, gdzie można odpocząć przy stole z ławeczkami. Z ogrodem sąsiaduje warzywnik. Obok pokoju dziennego znajduje się w pełni wyposażona kuchnia i pokój do odpoczynku. Na parterze znajduje się również łazienka przystosowana do osób niepełnosprawnych, wyposażona w umywalkę, prysznic z niskim brodzikiem i wc. Dookoła budynku jest bardzo duża przestrzeń do rekreacji, a dalej rozciągają się pola i łąki. W gospodarstwie prowadzi się produkcję roślinną oraz chowa się trzodę chlewną.

W pobliżu gospodarstwa, o odległości około kilometra znajduje się las. Można pokusić się o dłuższy spacer, czy grzybobranie. W centrum wsi oddalonym ok. 500 metrów znajduje się świetlica wiejska z siłownią zewnętrzną. Spotykają się tam panie z miejscowego KGW. Można będzie zorganizować spotkanie podopiecznych z paniami i wymianę swoich doświadczeń, czy wspólne prace ręczne. W odległości 5 km nad jeziorem w Przydworzu znajduje się ośrodek wypoczynkowy. W podobnej odległości są również inne jeziora. W sąsiednich miejscowościach można zwiedzić kościoły. Spokojna okolica sprzyja spacerom i podziwianiu przyrody. Sąsiedztwo gospodarstwa pozwoli osobom zainteresowanym na bezpośrednie obcowanie ze zwierzętami. Warzywnik i sad to doskonałe miejsce na oderwanie się i możliwość popracowania.

Oferta gospodarstwa

Gospodarstwo położone w cichej okolicy, nastawione na podtrzymywanie sprawności fizycznej, umysłowej i społecznej podopiecznych poprzez odkrywanie własnego „ja” i rozwijanie ukrytych talentów artystycznych m.in. rękodzieło, zajęcia ruchowe, podstawowe zajęcia dnia codziennego, na miarę możliwości każdego z podopiecznych.

Oferta zajęć jest ściśle dostosowana do grupy osób w nim przebywających. Zajęcia mają na celu podtrzymanie sprawności przebywających podopiecznych, rozwijanie ich pasji i być może zapomnianych umiejętności. Celem przede wszystkim jest pokonanie samotności, podniesienie poczucia własnej wartości i na nowo włączenie do życia społecznego. Gospodarstwo organizuje czas tematycznie w zgodzie z porami roku.

Od pola do stołu – wiosną przygotowanie i zasiane kwiatów, warzyw i ziół na warzywniku. Wspólne pielenie, podlewanie, pielęgnacja, nawożenie. Latem zbiory i wspólne przetwarzanie zebranych warzyw i owoców z sadu i warzywnika (truskawki, jabłka, winogrona, buraczki). Są to zajęcia służące rozwojowi fizycznemu i społecznemu.

Zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu: spacery, spacery nordic walking, zajęcia ruchowe, gimnastyka, elementy rehabilitacji, dostosowane do możliwości podopiecznych – rozwój fizyczny, społeczny.

Warsztaty rękodzieła: decoupage, kwiaty z bibuły włoskiej, malowanie, rysowanie – rozwój społeczny, umysłowy, fizyczny.

Warsztaty kulinarne: lepienie pierogów, pieczenie ciastek, dzielenie się sprawdzonymi przepisami czy sztuczkami kulinarnymi, nauka jednych od drugich – rozwój fizyczny, społeczny. Prace w gospodarstwie, zajęcia dla chętnych i bardziej sprawnych: opieka nad zwierzętami gospodarskimi lub domowymi, pielęgnacja, czyszczenie, karmienie – rozwój społeczny, fizyczny i umysłowy.