Prowadzący: Piotr Pokojski

Gospodarstwo położone jest na terenie Pojezierza Brodnickiego w Obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Rzeki Drwęcy, bezpośrednio nad jeziorem Wysokie Brodno. Właściciel prowadzi na miejscu działalność gospodarczą pod nazwą Centrum Rekreacyjno-Konferencyjne, świadcząc usługi dla lokalnej społeczności oraz dla turystów, zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Gospodarstwo

od ok. 20 lat świadczy usługi o charakterze gastronomicznym i hotelarskim. Przez ten czas powstała na terenie ośrodka odpowiednia infrastruktura do spędzania wolnego czasu przy wykorzystaniu występujących tu walorów przyrodniczo-krajobrazowych. Od 2019 roku gospodarstwo poszerzyło zakres swojej działalności o dzienną opiekę nad grupą osób starszych, organizując im dzienny pobyt na terenie ośrodka.

Gospodarstwo świadczy w dni robocze 8-godzinną opiekę dzienną, w godzinach 7:30-15:30 dla grupy 5 podopiecznych. Opiekę nad osobami starszymi w trakcie pobytu dziennego w gospodarstwie sprawuje opiekun wspierając się pomocą wolontariusza.

Podopiecznymi gospodarstwa są osoby starsze – seniorzy, na stałe zamieszkujący na terenie powiatu brodnickiego. Pomoc jest skierowana szczególnie do osób samotnych w podeszłym wieku, z problemami zdrowotnymi, co powoduje, że nie są w pełni samodzielni i wymagają opieki w czasie pobytu dziennego w gospodarstwie.

Opieka uwzględnia indywidualne upodobania, swoje miejsce znajdą tu ceniący sobie prywatność i spokój. Także lubiący dyskutować między sobą, zarówno przy stole, jak i w czasie długich spacerów. W czasie pobytu w gospodarstwie podopieczni pomagają w codziennych czynnościach w gospodarstwie oraz z uwagi na spore doświadczenie życiowe służą dobrą radą. Pobyt w gospodarstwie jest swoistym relaksem, a kontakty z innymi osobami przebywającymi w ośrodku pozwalają im nie być wyalienowanymi społecznie, co korzystnie wpływa na ich kondycję psychiczną.

Personel

Opiekun gospodarstwa to Piotr Pokojski. Stworzył gospodarstwo i ma wieloletnie doświadczenie w pracy z najróżniejszymi ludźmi i grupami osób, którzy przyjeżdżają na pobyt do ośrodka. W kontaktach z nimi wypracował wizję infrastruktury jaka powinna służyć osobom korzystającym z gospodarstwa, aby zorganizować im wolny czas, zapewniając jednocześnie relaks. Pomimo wrodzonych predyspozycji do pracy z ludźmi przez lata pracy zawodowej nabył też wiele dodatkowych umiejętności do pracy z najróżniejszym, specyficznym klientem. Jest człowiekiem, który potrafi szybko podejmować decyzje i rozwiązywać problemy. W przyszłości rozważa stworzenie i prowadzenie domu opieki dla osób starszych, a udział w projekcie traktuje jako nowe doświadczenie życiowe i zawodowe. Jako człowiek zawsze pomagał innym ludziom i taka motywacja przyświeca mu do dziś.

Właściciel gospodarstwa ma dwóch synów, którzy od wielu lat pomagają mu w prowadzeniu ośrodka, przez co mimo młodego wieku posiadają spore doświadczenie życiowe w pracy z osobami przebywającymi na terenie gospodarstwa. Starszy syn Sebastian Pokojski podjął się pomocy przy dziennej opiece nad grupą seniorów jako wolontariusz, a w dni wolne studiuje zaocznie. Lubi pomagać innym, a udział w projekcie traktuje jako nowe doświadczenie życiowe i zawodowe. Wspólnie z młodszym bratem i ojcem nabył uprawnienia do opieki nad osobami starszymi traktując je jako tzw. lokatę na przyszłość. Jest kontaktowy i odpowiedzialny, dzięki czemu może wykonywać zadania wolontariusza w projekcie.

Zasoby i otoczenie gospodarstwa

Gospodarstwo posiada rozwiniętą infrastrukturę do wypoczynku i rekreacji przebywających w nim osób. Na potrzeby opieki są wykorzystywane pomieszczenia takie jak sala kominkowa, sala telewizyjna, pokój umożliwiający odpoczynek. Jednak podopieczni mogą korzystać z całego terenu. Często przebywają w kuchni gdzie wspólnie np. pieką ciasto czy gotują jakąś popisową potrawę. Mają do dyspozycji spory ogród, zadaszone altany, pomosty, gdzie w czasie sprzyjającej pogody spędzają czas realizując się w czasie tzw. czynnego wypoczynku.

Gospodarstwo z uwagi na swoje położenie bezpośrednio nad jeziorem, posiada sporą infrastrukturę sprzyjającą wypoczynkowi i rekreacji: plażę, kąpielisko, wiele pomostów, sprzęt pływający, miejsca do grillowania, parkingi itd. Posiadanie takiego terenu wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na utrzymanie estetyki w czym podopieczni bardzo często pomagają. Wyposażenie infrastruktury rekreacyjno-turystycznej wspomogły też urządzenia zakupione do zajęć z podopiecznymi w ramach realizowanego projektu.

Ponadto okolice gospodarstwa sprzyjają spacerom. W pobliżu jest wiele szlaków turystycznych, zarówno rowerowych, jak i pieszych. Jest również kilka ścieżek dydaktycznych. W pobliskiej miejscowości Żmijewo znajduje się zabytkowy kościół, a podczas niedługiego spaceru można dojść do Grodu Foluszek. Ponadto wędkarze mogą wykorzystywać infrastrukturę nad jeziorem do swojego hobby.

Gospodarstwo położone jest w centrum Pojezierza Brodnickiego i prawie w osnowie Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Walory te sprzyjają wszystkim osobom przebywającym w ośrodku.

Oferta gospodarstwa

Zajęcia w gospodarstwie są dostosowane zarówno do możliwości podopiecznych, jak i do pory roku. Uzależnione są od aury. W ciepłe, słoneczne dni podopieczni uczęszczają na spacery połączone z gimnastyką i rozciąganiem ciała. Grupa może brać udział w zajęciach wiosennych w ogrodzie, pomagając sadzić kwiaty, kosić trawnik i pielęgnować pozostałe rośliny. W niepogodne dni zajęcia polegają na rozmowach, czytaniu książek i prasy, graniu w gry planszowe, rozwiązywaniu zadań itd. Przy tych zajęciach wykorzystywane są akcesoria do ćwiczeń i gry. Grupa może też wspólnie przygotowywać swoje ulubione potrawy. W ciepłe i słoneczne dni grupa można leżakować na tarasie widokowym.

Istotne są też zajęcia z Panią psycholog, na których indywidualnie i grupowo są prowadzone rozmowy z podopiecznymi. Całość pobytu sprzyja nie tylko podtrzymaniu, ale i rozwojowi sprawności fizycznej oraz umysłowej. Ponadto przebywanie w grupie sprzyja rozwojowi społecznemu.