Magdalena Goral – powiat wąbrzeski

Miejsce gdzie profesjonalna opieka łączy się z sielską atmosferą. Gospodarstwo położone w cichej okolicy, nastawione na podtrzymywanie sprawności fizycznej, umysłowej i społecznej przebywających w nim podopiecznych.

Profil gospodarstwa

Gospodarstwo opiekuńcze w Bielawach jest miejscem wyjątkowym, gdyż korzysta z walorów dwóch różnych obiektów: Centrum Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego MEDIMAS prowadzonego przez opiekuna – Panią Magdalenę Goral oraz gospodarstwa rolnego należącego do jej rodziców. Na potrzeby podopiecznych przeznaczono część pomieszczeń znajdujących się w Centrum. Są to: w pełni wyposażona kuchnia, dwie łazienki dostosowane do wymagań osób niepełnosprawnych, pokój do odpoczynku oraz pokój dziennego pobytu z wyjściem na taras.

Gospodarstwo rolne znajduje się obok budynku Centrum, a jego infrastrukturę tworzą: stajnia, stodoła, garaże, dom rodziców oraz sad i warzywnik.
W gospodarstwie prowadzi się produkcję roślinną, a także chowa się trzodę chlewną, konie, kury i kaczki.

Dookoła zagospodarowano dużą przestrzeń do rekreacji –  m.in. wybieg dla koni pozwalający osobom zainteresowanym na bezpośrednie z nimi obcowanie.
Pobliski warzywnik i sad stanowią z kolei doskonałe miejsce na oderwanie się od codziennych trosk i produktywne spędzenie czasu przez podopiecznych.

Dodatkowo w pobliżu siedliska znajduje się świetlica wiejska oferująca możliwość skorzystania przez podopiecznych z organizowanych tam zajęć. W odległości około 500 metrów od gospodarstwa jest również zarybiony staw, a spokojna okolica sprzyja spacerom i podziwianiu przyrody. W pobliskiej miejscowości znajduje się także kościół.

OPIEKUN

Pani Magdalena Goral – młoda ale doświadczona w opiece nad osobami niesamodzielnymi osoba, pełna pozytywnej energii i chęci do działania. Jest właścicielką Centrum Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego MEDIMAS, świadczącego usługi w zakresie rehabilitacji i SPA. Pani Magda postanowiła poszerzyć swoją działalność o usługi opiekuńcze, ponieważ czuje potrzebę niesienia pomocy osobom starszym i niesamodzielnym. Pragnie podzielić się z nimi pozytywną energią i wlać w ich życie odrobinę ciepła. Liczy przy tym na zdobycie nowych doświadczeń w pracy z ludźmi wymagającymi wsparcia, które staną się cenne dla jej rozwoju zawodowego.

WOLONTARIUSZ

Pani Magdalena Przybylska – podobnie jak opiekun jest młodą osobą, pełną zapału i chęci do pracy. Odbyła półroczny staż jako opiekunka osób starszych w Domu Opieki Społecznej w Chełmnie. Pracowała również w Zespole Opieki Zdrowotnej w Chełmnie jako asystentka fizjoterapeuty. Swoją przyszłość zawodową wiąże z pracą z osobami starszymi, w związku z czym uczestnictwo w projekcie „Zielona opieka…” traktuje jako możliwość zdobycia nowych doświadczeń i podniesienia kwalifikacji. Jej motywacją do pracy jest chęć niesienia pomocy osobom niesamodzielnym.

Oferta gospodarstwa

W gospodarstwie świadczy się opiekę dzienną nad grupą 5 osób, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00.

Oferta gospodarstwa skierowana jest do osób niesamodzielnych w tym również niepełnosprawnych ruchowo – poruszających się o kulach, balkonikach, a także osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na opiekę mogą liczyć również osoby z dysfunkcją wzroku, oraz osoby wymagające specjalistycznej diety ze względu na chorobę (np. cukrzyca, celiakia).

Zajęcia w gospodarstwie są dostosowane do grupy osób w nim przebywających. Mają na celu podtrzymanie sprawności podopiecznych, rozwijanie ich pasji i obudzenie być może zapomnianych już umiejętności. Zajęcia uwzględniają sezonowość w funkcjonowaniu gospodarstwa rolnego, a ich celem jest przede wszystkim podniesienie sprawności fizycznej i umysłowej podopiecznych oraz zwiększenie ich aktywizacji społecznej.

Od pola do stołu – wiosną przygotowanie grządek pod zasiewy ziół i warzyw. Wspólne pielenie, podlewanie, pielęgnacja, nawożenie.
Latem zbiory i wspólne przetwarzanie zebranych warzyw i owoców z sadu i warzywnika.

Zajęcia ruchowe – spacery, nordic walking, zajęcia ruchowe – gimnastyka z elementami rehabilitacji – dostosowane do możliwości podopiecznych.

Warsztaty rękodzieła – wyszywanie, szydełkowanie, haft wstążeczkowy, decoupage, plecionki metodą makramy, kwiaty z bibuły włoskiej, malowanie, rysowanie.

Prace gospodarskie – zajęcia dla chętnych – opieka nad końmi, pielęgnacja, czyszczenie, karmienie. Opieka nad innymi zwierzętami gospodarskimi oraz domowymi.

Dodatkowo, pobliska  świetlica wiejska umożliwia kontakt z innymi osobami oraz włączenie się w odbywające się tam zajęcia.