Sara Valentini-Pstrong i Arkadiusz Pstrong – powiat świecki

Gospodarstwo Państwa Pstrong to miejsce gdzie króluje zdrowy i zgodny z naturą styl życia. Obiekt znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Wisły i jest otoczony lasem, wzniesieniami i polami. Przypomina przez to włoską Toskanię, stąd nazwa gospodarstwa „Toskania Kociewska”.

Profil gospodarstwa

Do dyspozycji podopiecznych są dwa pokoje dwuosobowe, jadalnia połączona z kuchnią oraz łazienka – wszystkie pomieszczenia położone na parterze domu.
Ponadto w osobnym budynku znajduje się klimatyczna sala dydaktyczna z kominkiem i pianinem, przestronna kuchnia oraz dwie toalety dla niepełnosprawnych (wyposażone w prysznic).

Na terenie gospodarstwa stoi przestronna wiata umożliwiająca spotkania wieloosobowe, wyznaczone jest także miejsce na ognisko. Obiekt posiada duży utwardzony parking na około 20 aut oraz szeroki wjazd dla autobusów.

Gospodarstwo ma powierzchnię 30 ha i posiada certyfikat ekologiczny. Ogród  znajduje się bardzo blisko budynków, stąd osoby starsze mogą z łatwością uczestniczyć
w zajęciach ogrodniczych. Właściciele opiekują się najróżniejszymi gatunkami zwierząt, które przybliżają gości do natury. Spotkać tu można konie, świnki wietnamskie, kury, gęsi syberyjskie oraz głównych bohaterów zagrody – osły. Na wyposażeniu gospodarstwa jest dziewięcioosobowe auto, umożliwiające wyjazdy z grupą podopiecznych na wycieczki do okolicznych atrakcji turystycznych.

Gospodarstwo jest bardzo dobrze zlokalizowane, pomiędzy Wisłą (1,5 km), a starą trasą krajową nr 1. Usytuowanie gospodarstwa w malowniczej okolicy oraz bezpośrednia bliskość lasów i Parku Krajobrazowego Dolnej Wisły daje wiele możliwości aktywności: spacery po łąkach i lasach czy też piknikowanie na łonie natury. Miejscowość Bochlin leży na wysoczyźnie morenowej, urozmaiconej wzgórzami. Zabudowa jest dosyć rozproszona, często ukierunkowana w stronę Wisły. Bochlin był dawniej majątkiem szlacheckim. Zainteresowani mogą zwiedzić zamek w pobliskim Nowe lub w Gniewie.

OPIEKUN

Pani Sara Valentini-Pstrong – wyjątkowo empatyczna, otwarta, uśmiechnięta i emanująca ciepłem osoba. Z pochodzenia włoszka, płynnie posługująca się językiem polskim. Ukończyła Uniwersytet w Padwie na Wydziale Weterynarii. Jest świetnym specjalistą w dziedzinie terapii przy udziale zwierząt. Umiejętności te wykorzystuje w pracy z podopiecznymi mającymi trudności w komunikowaniu się oraz osobami niepełnosprawnymi. Od sześciu lat mieszka w Polsce, gdzie wspólnie z mężem i dwójką dzieci prowadzi gospodarstwo ekoagroturystyczne – „Toskania Kociewska”.

 

WOLONTARIUSZ

Pan Arkadiusz Pstrong – osoba otwarta, energiczna, pełna pomysłów, ciekawa świata i ludzi. W gospodarstwie opiekuńczym wspomaga żonę w opiece nad podopiecznymi. Jego rola jest ważna i widoczna, gdyż dzięki otwartości i wszechstronności wzbudza w ludziach pozytywne odczucia. Ma łatwość w nawiązywaniu relacji oraz budowaniu bliskości i poczucia bezpieczeństwa wśród podopiecznych.

Oferta gospodarstwa

W gospodarstwie świadczy się opiekę dzienną nad grupą pięciu osób, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 17.00.

Podopieczni gospodarstwa to przede wszystkim osoby niesamodzielne: w lekkim stopniu niepełnosprawni, niedowidzący, osoby w fazie walki z depresją, próbujący wygrać
z nałogiem, osoby ceniące spokój i harmonię, jak również chcące spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu.

Oferta zajęć jest bardzo szeroka i ułożona w oparciu o czynne ekoagroturystyczne gospodarstwo ze zwierzętami: spacery po okolicy, opieka nad zwierzętami oraz drobne prace przy nich – pojenie, karmienie, drobne prace przy obejściu – grabienie, zamiatanie, wspólne gry i zabawy, obserwacja przyrody i korelacji między nią a zwierzętami, wspólne gotowanie, śpiewanie, zajęcia ruchowe, udział w warsztatach. Wszystkie proponowane aktywności mają wpływ na polepszenie interakcji społecznych i zwiększenie otwartości na siebie i innych, a także na poprawę aktywności fizycznej. Wszystkie osoby są zapraszane do czynnego uczestnictwa w codziennych obowiązkach
w gospodarstwie, aby zapewnić im poprawę samopoczucia, będąc współodpowiedzialnymi za zdrowie i higienę zwierząt, działając na rzecz lokalnego społeczeństwa i próbując stworzyć zdrowe, radosne relacje w byciu razem. Ponadto gospodarstwo oferuje hortiterapię czyli formę wspomagania leczenia osób poprzez zajęcia w ogrodzie.