Anna i Stanisław Romanowscy – powiat brodnicki

Położone na Pojezierzu Brodnickim, w pobliżu krystalicznie czystego jeziora Chojno, gospodarstwo Państwa Romanowskich jest trafnym wyborem dla osób ceniących ciszę oraz wypoczynek na łonie natury. Bliskość pól i lasu czyni z niego raj dla ludzi szukających zarówno biernych jak i aktywnych form spędzania czasu.

Profil gospodarstwa

Gospodarze oddali do dyspozycji podopiecznych dom wiejski, na parterze którego znajduje się jadalnia, pokój do wypoczynku z czynnym kominkiem, łazienka oraz kuchnia wyposażona w piec kaflowy służący do wypieku chleba. Na piętrze budynku znajdują się dwie sypialnie, również dostępne dla podopiecznych.

Poza domem wiejskim, w gospodarstwie znajduje się także budynek zwany biesiadownią. Jest on wyposażony w profesjonalne zaplecze kuchenne, a w części jadalnej znajduje się duże palenisko. Z budynku jest bezpośrednie wyjście na staw, z którego wiosną dobywa się rechot harcujących żab. Na terenie gospodarstwa jest niewielki warzywnik, piękna, stara jabłoń i ogród ozdobny z miejscem do wypoczynku, grillem i miejscem na ognisko. Podwórko jest utwardzone kostką.

Obok działalności opiekuńczej, gospodarze prowadzą agroturystykę, a także zajmują się organizacją weekendowych imprez, stąd podopieczni mogą spodziewać się doskonałej kuchni gospodyni. Wysoki standard gospodarstwa agroturystycznego przyniósł właścicielom I miejsce w prestiżowym konkursie AGRO-wczasy w 2013 roku.

Gospodarstwo położone jest w pobliżu lasu, w którym można uprawiać nordic walking lub brać udział w wycieczkach krajobrazowych, a w odległości ok. 2 km jest jezioro Chojno, gdzie istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego. Niedaleko (ok. 4 km od gospodarstwa) stoi, wzniesiony przez ewangelików, murowany kościół neogotycki, zbudowany z cegły na kamiennym cokole. Ponadto w Grzybnie znajduje się dwór murowany, z około 1840r., wybudowany w stylu klasycystycznym.

OPIEKUN

Pani Anna Romanowska – doświadczenie zdobyła pracując kilka lat poza granicami naszego kraju, gdzie zajmowała się osobami niepełnosprawnymi fizycznie i intelektualnie. Motywacją do pracy jest dla niej chęć niesienia pomocy osobom starszym, często samotnym. Rozumie, że w dzisiejszych czasach mało kto może pozwolić sobie na rezygnację z pracy zawodowej, aby poświęcić się opiece nad niesamodzielnym członkiem rodziny. Pani Anna chce urozmaicić codzienne życie takim osobom poprzez różnego rodzaju zajęcia odbywające się w gospodarstwie. Według niej, gospodarstwa opiekuńcze ułatwiają osobom niesamodzielnym aktywizację społeczną.

WOLONTARIUSZ

Pan Stanisław Romanowski – doświadczenie w opiece nad osobami niesamodzielnymi zdobył opiekując się swoimi rodzicami. Do pracy z osobami starszymi motywuje go możliwość wprowadzenia do ich życia czegoś nowego, ekscytującego. Czegoś co sprawi, że zwykły dzień stanie się dniem niezwykłym. Według niego rodzinna atmosfera panująca w gospodarstwach opiekuńczych sprawia, że stanowią one doskonałą alternatywę dla standardowych domów opieki.

Oferta gospodarstwa

W gospodarstwie świadczy się opiekę dzienną nad grupą 5 osób, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00.

W gospodarstwie świadczy się opiekę nad osobami w lekkim stopniu niepełnosprawnymi ruchowo (poruszającymi się o kulach, balkonikach) oraz nad osobami wymagającymi specjalistycznej diety ze względu na chorobę, np. cukrzycę, celiakię.

Gospodarstwo w Budach to nie tylko wysoki standard pomieszczeń, wyśmienita kuchnia i piękne zaplecze rekreacyjne. Duszę tego miejsca tworzą opiekunowie, którzy są otwarci na sprawy swoich podopiecznych. Przestępując próg gospodarstwa od razu czuć spokój i dobrą atmosferę, która udziela się odwiedzającym.

Z zajęć gospodarstwo ma do zaoferowania warsztaty kulinarne, takie jak wspólne pieczenie chleba, lepienie pierogów i przygotowywanie sezonowych, regionalnych przysmaków. Poza tym robótki ręczne i różnego rodzaju gry towarzyskie. Dla sprawniejszych fizycznie podopiecznych również znajdzie się coś atrakcyjnego – zajęcia ruchowe, spacery po lesie czy wycieczki rowerowe, a dla zainteresowanych – raz w tygodniu zajęcia fitness. Zimą istnieje możliwość zorganizowania kuligu. Wszystko zależne jest od potrzeb podopiecznych i czasem to oni wychodzą z pomysłami na spędzenie wolnego czasu, dzieląc się w ten sposób swoim doświadczeniem z gospodarzami i innymi podopiecznymi.