Zofia i Marian Kulczyk – powiat tucholski

Gospodarstwo Państwa Kulczyk, choć położone bardzo blisko centrum wsi, stanowi enklawę przyrody, leżąc w otoczeniu urokliwych łąk i lasów. To czyni je doskonałym miejscem do odpoczynku i spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu, jak również zapoznania się z wiejską kulturą.

Profil gospodarstwa

Do dyspozycji podopiecznych oddano pomieszczenia znajdujące się w nowo wyremontowanym budynku parterowym: pokój dziennego pobytu z aneksem kuchennym oraz dwa mniejsze pokoje – każdy z osobną łazienką. Z pokoju dziennego pobytu jest bezpośrednie wyjście na zadaszony taras, wyposażony w meble ogrodowe.

Na terenie posesji znajduje się warzywnik oraz sad, a także drewniana wiata umożliwiająca wspólne biesiadowanie przy ognisku. Gospodarstwo otoczone jest niewielkim laskiem, zapewniającym ciszę i spokój. Zwierzęta przebywają w osobnym budynku gospodarczym, usytuowanym naprzeciwko domu – są tam kury, świnka, króliki i gołębie.
W gospodarstwie są również psy i koty.

W niewielkiej odległości od obiektu znajduje się łowisko, gdzie podopieczni mogą spędzać czas na łowieniu ryb, a w centrum wsi Bysław jest kościół, ośrodek zdrowia, poczta, sklepy ogólnospożywcze, biblioteka oraz świetlica wiejska z bogatą ofertą zajęć dla odwiedzających. Jest to miejsce spotkań seniorów oraz pań z Koła Gospodyń Wiejskich,
z którego mogą korzystać również podopieczni.

OPIEKUN

Pani Zofia Kulczyk – ukończyła kurs opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Od kilku lat opiekuje się chorującym członkiem rodziny, wymagającym pomocy
w codziennych czynnościach. Jest osobą pełną pomysłów, niezwykle ciepłą i pozytywną. Zna się na tradycyjnym rękodziele oraz posiada zdolności kulinarne. Razem z mężem, od 28 lat prowadzi gospodarstwo rolne.

WOLONTARIUSZE

Pan Marian Kulczykprowadzi usługi transportu osób starszych i niepełnosprawnych, dzięki czemu utrzymuje dobrą współpracę ze służbą zdrowia.
Wspólnie z małżonką prowadzi gospodarstwo rolne.

Pani Dorota Malinowskaukończyła kurs opiekuna nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Lubi spędzać czas w towarzystwie osób starszych i słuchać opowiadanych przez nich historii. Posiada wiele zdolności rękodzielniczych, które wykorzystuje w pracy z podopiecznymi.

Oferta gospodarstwa

Gospodarstwo świadczy opiekę dzienną od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00. Opiekun, przy wsparciu wolontariuszy, zajmuje się grupą pięciu podopiecznych.

Do gospodarstwa przyjmowane są osoby niesamodzielne, czyli osoby, które ze względu na podeszły wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność są niezdolne do samodzielnego wykonywania przynajmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego (według Barthel: spożywanie posiłków, przemieszczanie się, utrzymanie higieny osobistej, korzystanie z WC, mycie, chodzenie po schodach, ubieranie się i rozbieranie). Ponadto gospodarstwo może przyjmować osoby z dysfunkcją wzroku:  słabo widzące lub z takimi chorobami oczu jak  jaskra czy zaćma, a także osoby wymagające specjalistycznej diety ze względu na chorobę, np. cukrzycę. Podopiecznymi w gospodarstwie mogą być również osoby z lekką niepełnosprawnością ruchową – poruszające się o kulach lub przy pomocy balkonika.

Gospodarstwo oferuje swoim podopiecznym różnorodne zajęcia. Mogą oni uczestniczyć w przygotowywaniu przetworów z uprawianych w ogrodzie warzyw i owoców, opiekować się zwierzętami gospodarskimi czy brać udział w warsztatach rękodzielniczych – w tym zakresie umiejętności opiekuna – pani Zofii, nie pozwolą nudzić się nawet
w niepogodę. Podopieczni pod okiem opiekuna mogą wykonać oryginalne pamiątki i rozwijać swoją kreatywność.

Podopieczni mogą  również skorzystać z odpoczynku w ogrodzie kwiatowym lub, jeśli będą ku temu sprzyjające warunki pogodowe, udać się na spacer do pobliskiego lasu,
w celu zbierania grzybów oraz materiałów do warsztatów rękodzielniczych.

Pobliska świetlica wiejska daje możliwość zintegrowania się z innymi grupami wiekowymi (dzieci, młodzież uczęszczająca na zajęcia świetlicowe). Gospodarze organizują również wyjazdy poza teren gospodarstwa, w zależności od potrzeb i zainteresowań podopiecznych.