Anna Janowska – powiat wąbrzeski

Gospodarstwo opiekuńcze w Łopatkach jest typowym przykładem tradycyjnego gospodarstwa rolnego. To tutaj można zaznać prawdziwej polskiej wsi i spędzić czas na łonie natury. Spokojna okolica sprzyja spacerom i podziwianiu przyrody.

Profil gospodarstwa

Do dyspozycji podopiecznych oddano duży pokój z widokiem na ogród, gdzie można zanurzyć się w ulubionej lekturze, porozmawiać lub pooglądać telewizję. Oprócz pokoju dziennego, podopieczni mogą korzystać z pokoju do odpoczynku oraz kuchni, do której jest bezpośredni dostęp  z pokoju dziennego.

Gospodarstwo Pani Anny Janowskiej, położone jest przy drodze powiatowej Wąbrzeźno-Książki, co stanowi znaczne ułatwienie dla dojeżdżających podopiecznych. Najbliższy przystanek autobusowy znajduje się 800m od gospodarstwa.

Na terenie gospodarstwa znajduje się budynek mieszkalny oraz budynki gospodarcze, w których gospodarze trzymają krowy, cielęta, świnie, króliki, kury, gęsi, kaczki.
W gospodarstwie są też 2 psy, 3 koty, a obok stodoły gniazdo, do którego co roku przylatują bociany. Na 12 hektarach uprawia się zboża, ziemniaki i koniczynę. Obok domu znajduje się duży sad, warzywnik i ogród z miejscem do wypoczynku – ławki oraz stół i krzesła. W pobliżu jest również zarybiony staw, w którym amatorzy wędkowania mogą
w spokoju oddawać się swojemu hobby.

We wsi Łopatki znajduje się zabytkowy kościół gotycki (XIV w.) i świetlica wiejska, gdzie spotykają się panie z Koła Gospodyń Wiejskich. W miejscowości oddalonej o 4 km funkcjonuje Gminny Ośrodek Kultury.

OPIEKUN

Pani Anna Janowska – niezwykle pozytywnie nastawiona do życia, tryskająca energią osoba, mająca 19-letnie doświadczenie w opiece nad osobami starszymi
i niesamodzielnymi. Opiekowała się chorymi na raka, a także osobą z demencją starczą, tętniakiem mózgu i chorobą alzheimera.  Motywacją do opieki nad osobami starszymi jest chęć wypełnienia takim osobom ich czasu wolnego różnego rodzaju zajęciami, podzielenie się pozytywną energią i wlanie w ich życie codzienne odrobiny ciepła. Pani Anna z doświadczenia wie, że rodziny opiekujące się osobami niesamodzielnymi, również potrzebują swojego rodzaju wsparcia. Wsparcia w postaci czasu dla siebie, kiedy będą mogli spokojnie załatwić sprawy urzędowe, pójść do lekarza, odpocząć. Dla nich jest to możliwość oddania swoich najbliższych pod opiekę pani Ani z ufnością, że odpowiednio się o nich zatroszczy.

WOLONTARIUSZ

Pan Maciej Jaranowski – z wykształcenia pedagog, wraz z rodziną opiekował się dziadkiem. Ponieważ sam myśli o otworzeniu w przyszłości prywatnego domu opieki nad osobami starszymi i niesamodzielnymi, uczestnictwo w projekcie „Zielona opieka …”, traktuje jako okazję do zdobycia kolejnych doświadczeń w tym zakresie. Pan Maciej upatruje w gospodarstwach opiekuńczych drogi do aktywizacji i rozwoju osób starszych. Dostrzega, że tworzenie takich miejsc jest sprawą rozwojową, a zapotrzebowanie na nie będzie rosło.

Zarówno opiekun jak i wolontariusz mają ukończony kurs opieki nad osobami starszymi.

Oferta gospodarstwa

W gospodarstwie świadczy się opiekę dzienną nad grupą 5 osób, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00.

W gospodarstwie świadczy się opiekę nad osobami w lekkim stopniu niepełnosprawnymi ruchowo (poruszającymi się o kulach, balkonikach). Na opiekę mogą liczyć również osoby z dysfunkcją wzroku, oraz osoby wymagające specjalistycznej diety ze względu na chorobę, np. cukrzycę, celiakię.

Oferta zajęć jest ściśle dostosowana do grupy osób w nim przebywających. Zajęcia mają na celu podtrzymanie sprawności przebywających w nim podopiecznych, rozwijanie ich pasji i umiejętności, a także naukę nowych. Prawdziwie rolny charakter gospodarstwa pozwolił na stworzenie programu aktywizacji ściśle powiązanego z sezonowością czynności gospodarskich. W gospodarstwie żyje się w zgodzie z porami roku, a opiekun i wolontariusz dbają o to aby podopieczni mogli w bezpiecznych warunkach korzystać
z dostępnych aktywności.

W ofercie gospodarstwa znajdziemy między innymi:

Od pola do stołu – wiosną przygotowanie i zasianie kwiatów, warzyw i ziół na warzywniku. Wspólne pielenie, podlewanie, pielęgnacja. Latem zbiory i wspólne przetwarzanie zebranych warzyw i owoców z sadu.

Florystyka – przy tworzeniu zielonych kompozycji grupa bazuje na materiałach rosnących na terenie gospodarstwa, które dzięki umiejętnościom Pani Anny przeradzają się
w kwiatowe arcydzieła, tchnące zapachem prawdziwej polskiej wsi.

Warsztaty kulinarne – cóż nie zespala grupy lepiej niż wspólne gotowanie? Tutaj liczą się umiejętności wszystkich, a każda osoba może podzielić się ulubionymi przepisami
i tajnymi recepturami na kulinarne przysmaki.

Warsztaty rękodzielnicze – wyszywanie, haft wstążeczkowy, decoupage, plecionki metodą makramy, kwiaty z bibuły włoskiej, wikliniarstwo czy wyrabianie koszyków z rattanu, wpływają na poprawę zdolności manualnych i motywują do działania.

Zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu – atrakcyjne położenie gospodarstwa zachęca do długich spacerów, a co sprawniejsi podopieczni mogą brać udział
w ćwiczeniach z elementami fitness i zumby.

Wszystkie zajęcia dostosowywane są do możliwości podopiecznych.