Barbara i Ryszard Madej – powiat mogileński

Gospodarstwo Państwa Madej jest typowym gospodarstwem rolnym, w którym podopieczni mogą poczuć atmosferę prawdziwej wsi.

Profil gospodarstwa

Do dyspozycji podopiecznych zostały oddane następujące pomieszczenia znajdujące się na parterze budynku: pokój dzienny z aneksem kuchennym, pokój do odpoczynku, łazienka połączona z toaletą. W pokoju do odpoczynku znajduje się duże łóżko, stół z krzesłami, biurko. W pokoju dziennym: kanapa oraz duży stół z krzesłami.

Przed domkiem znajduje się ogródek z kwiatami oraz drzewami owocowymi do dyspozycji podopiecznych, a na tyłach gospodarstwa – bogaty warzywnik oraz taras. Przed wejściem do domku powstała strefa odpoczynku na świeżym powietrzu, utwardzona kostką brukową – podopieczni mogą korzystać  ze stolika z obszernym parasolem, dającym dużo cienia w słoneczne dni.

OPIEKUN

Opiekunem w gospodarstwie jest Pani Barbara Madej. Pani Basia przez wiele lat opiekowała się chorującym członkiem rodziny i te doświadczenia wzbudziły w niej chęć założenia domu opieki dziennej. Jest osobą cierpliwą, szybko nawiązującą kontakt, otwartą na ludzi. Posiada dużą dawkę optymizmu, nie boi się nowych wyzwań i pragnie pomagać innym. Nie lubi bezczynności, a każdy dzień ma rozplanowany. Uwielbia pracę w ogrodzie oraz zdrowe jedzenie które sama przyrządza, bazując na warzywach
i owocach z ogrodu.

WOLONTARIUSZ

Ryszard Madej – mąż Pani Barbary, jest osobą spokojną i opanowaną. Podobnie jak Pani Basia opiekował się chorującym członkiem rodziny. Lubi pracę w gospodarstwie – zawsze ma coś do zrobienia w obejściu. Ma bardzo dobry kontakt z ludźmi, jest wyrozumiały i cierpliwy. Nigdy się nie poddaje.

Oferta gospodarstwa

Gospodarstwo świadczy opiekę dzienną (8 godz.) w dni robocze, w godz. od 8,00 do 16.00. Opiekun, przy wsparciu wolontariusza, zajmuje się pięcioosobową grupą podopiecznych.

W gospodarstwie są przyjmowane osoby niepełnosprawne ruchowo, poruszające się o kulach i balkonikach, oraz osoby z alergiami pokarmowymi. Opiekę znajdą tu również osoby wymagające specjalistycznej diety ze względu na chorobę, np. cukrzyca, celiakia. W gospodarstwie przewidziane są formy aktywności w postaci wycieczek, zwiedzania okolicy (np. do znajdującego się niedaleko od gospodarstwa dworku w Słaboszewku z przepięknym parkiem). Na każdy tydzień opracowywany jest konkretny harmonogram dnia, gdzie ustalone są zajęcia grupowe oraz godziny spożywania posiłków. W gospodarstwie odbywają się  zajęcia manualne – przy użyciu materiałów dekoracyjnych, biurowych, zapewniony jest dostęp do książek, czasopism. Ponadto w gospodarstwie są psy i koty oswojone z podopiecznymi – mogą oni „wybrać” swojego ulubieńca
i codziennie o niego dbać. Mogą też doglądać kur – karmienie, zbieranie jajek. Do zajęć typowo gospodarskich należą też prace w ogrodzie (sadzenie, pielenie, zbiór). Podopieczne (panie) zamiennie pełnią funkcję „gospodyń domowych” – dbają o to aby każdy miał zapewnione ciepłe napoje, czyste talerze, poczęstunek, biorą udział z Panią Basia w pieczeniu ciast. Podopieczni  (panowie) angażowani są przez Pana Ryszarda do pracy w obejściu. Atmosfera w gospodarstwie jest iście domowa.