Prowadzący: Bożena i Jan Gauden

Siedlisko położone jest w Cekcynie, w powiecie tucholskim. Teren zielony sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Dom jest położony w centrum wsi, skąd blisko jest do Gminnego Ośrodka Kultury, kościoła i ośrodka zdrowia. Blisko znajdują się również urzędy gminne. Tylko pół kilometra dzieli gospodarstwo od pięknie zagospodarowanej plaży nad Jeziorem Wielkim Cekcyńskim z promenadą, gdzie można podziwiać piękno przyrody oraz amfiteatr, w którym organizowane są lokalne imprezy kulturalne.

Gospodarstwo świadczy w dni robocze 8-godzinną opiekę dzienną, w godz. od 7:30 do 15:30. Opiekun, przy wsparciu wolontariusza, zajmuje się grupą sześciu podopiecznych.

Gospodarstwo przystosowane jest do świadczenia opieki dziennej nad osobami niesamodzielnymi, starszymi, samotnymi z chorobami narządu wzroku, cukrzycą. Ze względu na utrudnienia infrastrukturalne gospodarze nie mają możliwości pełnienia opieki nad osobami poruszającymi się na wózkach, a także osobami poruszającymi się o kulach. W domu gospodarzy opiekę znajdą osoby lubiące ciszę i spokój, czy spędzanie czasu przy książce. Jednak równie ważne jest spędzanie aktywnie czasu na świeżym powietrzu, w formie spacerów czy w ogrodzie, gdzie do dyspozycji podopiecznych jest sad, ogród kwiatowy i warzywnik. Opiekun – złota rączka dla panów podopiecznych, majsterkowiczów ma do dyspozycji mały warsztacik. Z zamiłowaniem zajmuje się także sadem i ogrodem do czego zachęcić może swoich podopiecznych.

Personel

Opiekun, jak i wolontariuszka (małżeństwo) mając  doświadczenie w opiece nad osobami starszymi  (swoimi rodzicami), chcieliby przeznaczyć swój czas właśnie na opiekę nad seniorami. W tym domu pomoc innym ludziom zawsze była sprawowana w różnych formach. Między innymi poprzez wspólne biesiady przy grillu, niedzielne obiady, śniadania wielkanocne w towarzystwie osób zaproszonych, rodziny, cioć, osób samotnych, dzieci.  Dodatkowe miejsce przy wigilijnym stole jest zawsze zajęte. Naturalną rzeczą była pomoc jakiej udzielili osobie samotnej, która była w potrzebie, będąc po poważnej operacji.  Pomagają w załatwianiu niektórych codziennych spraw, czy rozwiązywaniu problemów na zasadzie sąsiedzkiej pomocy. Dobrze czując się w towarzystwie osób starszych, postanowili wypełnić swój dom właśnie życiem osób starszych.

Zasoby i otoczenie gospodarstwa

Do dyspozycji podopiecznych jest pokój dzienny z kanapą, dużym rodzinnym stołem, telewizorem, z wyjściem na przestronny taras, pokój do odpoczynku, łazienka, toaleta oraz kuchnia.
Podopieczni mogą również korzystać z biblioteczki. Z pokoju dziennego znajduje się wyjście na taras, gdzie podopieczni mają możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu w zacisznym miejscu. Za domem znajduje się ogródek kwiatowy, warzywnik oraz sad. Właściciele pielęgnując otoczenie  utrzymują je z niezwykłą estetyką, dbając także o różnorodność roślin i kwiatów, które upiększają teren wokół domu.

Otoczenie samego siedliska jest zagospodarowane na sad, ogród kwiatowy, warzywnik oraz zielone miejsce rekreacyjne. Tam czas umila Brutus – berneński pies pasterski oraz maltańczyki Mia i Moli. 

W gospodarstwie podopieczni mają możliwości korzystania z urozmaiconych zajęć w zależności od indywidualnych zainteresowań. Od prac ogrodniczych, pielęgnacji kwiatów i warzywnika, zbierania owoców, po sporządzanie przetworów owocowych i warzywnych. Bliskość jeziora sprzyja spacerom, a bliskość GOK-u uczestnictwo w spotkaniach integracyjnych. Do 500 metrów od gospodarstwa znajduje się kościół oraz lokalne sklepiki. Posiadany las sprzyja wyjazdom poza wieś, poznawaniu przyrody i spacerom. Dla osób o mniejszych możliwościach ruchowych do dyspozycji jest domowa biblioteczka, zajęcia kulinarne, rękodzielnicze, czy odpoczynek na tarasie lub w ogrodzie.

Oferta gospodarstwa

Gospodarze oferują swoim podopiecznym zajęcia kulturowe polegające na wyjazdach i zwiedzaniu pobliskich miejsc, uczestnictwo w spotkaniach integracyjnych z innymi seniorami, spotkania z zaproszonymi gośćmi w gospodarstwie, np. lokalnymi rękodzielnikami, co sprzyja rozwojowi zarówno społecznemu, otwieraniu się na nowe możliwości, a także nauce nowych umiejętności i utrwalaniu już wcześniej nabytych. Drobny sprzęt rehabilitacyjny pomaga rozwojowi fizycznemu, podobnie jak spacery promenadą oraz po lesie.